טיפול ריגשי

טיפול ריגשי

טיפול רגשי למבוגרים ולילדים- המדריך המלא

בעיות רגשיות אצל מבוגרים, הן לא דבר חריג. אנשים רבים חווים משברים במהלך חייהם, בהם הם מרגישים תחושת כישלון והחמצה או מתמודדים בעיות המציפות אותם. התמודדות משברים עלולה לגרום לתפקוד לקוי ולהשאיר את האדם החווה אותם, עם מועקה נפשית ותסכול מצטבר.

הנטייה הטבעית של מי שסובל מבעיות רגשיות היא לקבל אותן כעובדה ולהאשים את עצמו בגרימתן. זו הנטייה טבעית, בגלל שהמוח האנושי אינו מסתגל בקלות לתהליכי שינויי מחשבתיים.

למידע נוסף לחצו כאן

מהן בעיות רגשיות ((Emotional disorders?

מבחינה מקצועית, לא קיים מושג כזה. למעשה, מדובר על קשיים נפשיים שבאים לידי ביטוי במופעים שונים ולעיתים קרובות, במקביל. לא כל מצוקה נפשית מעידה על בעיות רגשיות המצריכות התערבות טיפולית. חשוב לדעת, כי בעיה רגשית אצל מבוגרים לרוב תופיע במופעים שונים מאשר אצל ילדים.
אלו שלושת המופעים המרכזיים של בעיות רגשיות:

 1. מופעים נפשיים- מדובר בביטוי נפשי של מצוקה הנובע מהתמודדות עם בעיות רגשיות כמו התקפי חרדה, פיתוח הפרעות אכילה, הסתגרות, דיכאון וכן הלאה. במקרים אלו, מומלץ להיוועץ עם מטפלי נפש כמו פסיכולוגים ובמידת הצורך, אף פסיכיאטריים.
 2. מופעים התנהגותיים- הבעיות הרגשיות באות לידי ביטוי בחוסר מסוגלות להתמודד עם סיטואציות חברתיות. כלומר, פיתוח תגובה התנהגותית למצוקה רגשית כמו אלימות, הרטבה בשינה, עבריינות, קשיים ביצירת קשרים חברתיים ועוד. כשמדובר בילדים, ההתמודדות היא מאתגרת במיוחד, מכיוון שיש להם התנגדות פנימית להכרות עם בעיות רגשיות. ילדים הם רגישים יותר ואי זיהוי מדויק ובעיתוי הנכון של ההתמודדות שלהם עלולה להיות קריטית.
 3. מופעים של חוסר מסוגלות- מדובר במצב בו האדם לא מסוגל לתפקד כראוי ולממש את הפוטנציאל שלו בכל תחומי החיים. גם במצבים בהם הוא מצליח לתפקד, הוא אינו מסוגל ליהנות מהתוצאה.

מה זה טיפול רגשי?

טיפול רגשי נועד להעניק למטופל כלים להתגברות על הסוגיות המגבילות אותו כמו מצב הרוח שלו, ההתנהגויות, המחשבות והרגשות שלהם. במהלך הטיפול, המטפל מסייע למטופל לפתח שיטות חדשות המותאמות אליו ומלמד אותו כיצד לקחת בחזרה את השליטה על חייו.

כל אדם (ילד ומבוגר), המעוניין לרכוש כלים ולהקנות לעצמו כישורים חדשים להתמודדות מיטיבה עם מצבים קשים ומאתגרים במהלך החיים. בזמן הטיפול, המטופל מעמיק בלמידה אל תוך הנפש שלו , לומד איך לווסת את הרגשות שלו וגם כיצד להתנהל במצבים שונים. טיפול רגשי יכול לסייע מאוד בסיטואציות ובבעיות רגשיות כמו:

 • דיכאון
 • חרדות
 • הפרעה טורדנית – כפייתית
 • הפרעות במצב הרוח
 • טראומה נפשית או פיזית
 • קשיים במערכות יחסים
 • קשיים במימוש הפוטנציאל האישי
 • דפוסים של התנהגות מזיקה
 • קשיים נפשיים

כמו כן, רבים פונים לטיפול רגשי גם על מנת לטפל בהפרעות אכילה, הפרעות אישיות, התמכרויות (אלכוהול, מסכים, הימורים) ועוד.

משך זמן הטיפול משתנה ממטופל למטופל וגם בהתאם לסוג הבעיה וחומרתה. טיפול רגשי לילדים או למבוגרים, מצריך השקעת זמן ומשאבים נוספים מצד המטופל והצלחתו תלויה גם בפיתוח הכימיה והאמון בינו לבין המטפל.

טיפול רגשי לילדים- מה זה?

טיפול בבעיות רגשיות אצל ילדים שונה מטיפול רגשי למבוגרים, בעיקר לאור העובדה ש-טיפולים רגשיים לילדים נעשים לרוב עם או בתיווך ההורים. מטרת הטיפול לילדים הוא לעזור לכל ילד להתגבר על הקשיים האישיים, החברתיים ו\או המשפחתיים שהוא חווה. מטפל רגשי לילדים צריך להיות אדם רגיש עם אורך רוח, שכן הילד צריך לרכוש מיומנויות חדשות על מנת להתגבר על המשבר.

אלו המיומנויות המרכזיות בטיפול:

 1. לימוד הבעה עצמית נכונה
 2. השגת התפתחות מחשבתית ורגשית
 3. הקניית כלים מיטביים לפתרון בעיות והתמודדות עם קונפליקטים
 4. זיהוי הסוגיות המפרות את שלוותו + התאמת דרכי התמודדות עימן.

התשובה לשאלה מה זה טיפול רגשי לילדים, אינה פשוטה. למעשה, רבים מתייחסים לטיפול כמעין תרפיה רגשית לילדים, שבמהלכה מזהים, מאבחנים ומטפלים נכונה בבעיה. הליך הזיהוי דווקא בילדים, הוא בעל חשיבות מכרעת עקב גילאים הצעיר של הילדים.

במסגרת הטיפולים, הילד מקבל ארגז כלים שילווה אותו לכל החיים ויסייע לו להגיע להישגים ולהשתחרר מתבניות ותחושות המגבילות אותו. סוגי טיפול רגשי לילדים ו- טיפול רגשי למבוגרים, יכולים להיות מעט שונים שכן, מדובר בשתי אוכלוסיות בשלבי התפתחות שונים.

לדוגמא, טיפול רגשי לנוער ייקנה למטופל כלים משמעותיים להתמודדות עם משברים אישיים, התפתחותיים ומשפחתיים האופייניים לגילאים אלו (גירושין של ההורים, התמודדות עם סוגיות חברתיות בבית הספר, התפתחות מינית, שינויים במצב רוח ועוד).

במסגרת טיפול רגשי מומלץ לילדים, ניתן למצוא טיפולים המסייעים לו להביע את עצמו ללא מילים כמו משחקים, דמיון מודרך, יצירה, היעזרות בבעלי חיים וכן הלאה. מטפלים רגשיים לילדים, צריכים להיות מקצועיים ומנוסים מספיק על מנת לזהות את הניואנסים הקטנים בהתנהגות הילד ובעיקר במעברים בין התנהלות תקינה להתנהלות שמובלת על ידי הבעיה הרגשית.

איך בוחרים מטפל רגשי או מטפלת רגשית לילדים?

בחירת המטפל משפיעה רבות על הצלחת הטיפול, מכיוון שכל מטפל דוגל בשיטת טיפול שונה ולא כל מטופל יתחבר לכל מטפל. ראשית, מומלץ להתייעץ עם חברים \ בני משפחה \ אנשי מקצוע, שאתם סומכים עליהם ועל חוות דעתם. שימו לב, לא כל מטפל רגשי או מטפלת רגשית למבוגרים יתמחו גם בטיפול רגשי לילדים.

שנית, מומלץ לחפש מידע על המטפלים הרלוונטיים גם באינטרנט וללמוד יותר על שיטת הטיפול, מיקום הקליניקה והמלצות של מטופלים עליהם. בסופו של דבר, בחירת מטפל אינה מתקבלת בקלות דעת ומצריכה מחשבה וידע מקדים.

בת אל חזן – מטפלת רגשית בילדים ובמבוגרים

כמו שיש לא מעט סוגים של טיפולים רגשיים, כך יש לא מעט סוגים של מטפלים בעלי גישות ושיטות טיפול שונות. חשוב למצוא את המטפל ואת השיטה המתאימה ביותר לכם או לילדיכם, זאת על ידי התאמה בין הבעיה הרגשית ואופי המטופל אל מול המטפל.

השיטות הנפוצות ביותר כיום לטיפול רגשי הן- שיטת שלושת הממדים, השיטה הקוגניטיבית, שיטה פסיכולוגית דינמית, שיטה דיאלקטית-התנהגותית, תרפיה ופסיכותרפיה.

בת אל חזן היא מטפלת רגשית מנוסה ומקצועית המעניקה טיפול רגשי הן למבוגרים והן לילדים באמצעות שיטת שלושת הממדים. במרכז השיטה עומדים שלושת הממדים פיזיקה, פסיכולוגיה ורפואה סינית אשר פעולה משולבת של שלושתם מסייעת לפריצת דרך בטיפול.

במהלך הטיפול, אנו נצלול יחד לעומק התודעה ונמצא את המקור לבעיות הרגשיות שלכם. בעבודה משותפת, בטוחה ומדויקת אנו נשחרר את התודעה המזיקה ונבנה יחד תודעה יציבה ובריאה יותר.

מניסיוני, ההחלטה להגיע לטיפול רגשי היא הצעד החשוב ביותר אשר מסייע בבניית המוטיבציה לטיפול. לאחר מכן, כל הנדרש הוא להגיע לטיפול ולעשות את העבודה ביחד איתי עד לפתרון הבעיות הרגשיות שלכם ויציאה לדרך חדשה.

למענה על שאלות, קבלת פרטים נוספים והתייעצות פרטנית, הינכם מוזמנים ליצור עימי קשר בטלפון 054-2444457 .

 

Share:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Table of Contents

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן