טיפול בפחדים וחרדות אצל ילדים

טיפול בפחדים וחרדות אצל ילדים

דרכי התמודדות עם חרדה

אחד הרגשות הטבעיים הבסיסיים ביותר הקיימים אצל מבוגרים וילדים כאחד הוא הפחד, חלק חשוב מאוד של התפתחות רגשית, תקינה ובריאה של ילדים, מבוססת על הפחדים. לפעמים הם יכולים להופיע כיצורים דמיוניים, כמו רוחות, שדים ומפלצות ולעתים הם מופיעים כמשהו מציאותי יותר כמו גנבים, אנשים זרים וכו'.

למידע נוסף לחצו כאן
 

מה ההבדל בין פחד לחרדה?

הגבולות בין פחד לחרדה לא תמיד ברורים לחלוטין, כאמור, הפחדים המתעוררים במהלך הילדות, הם נורמליים לגמרי ואפילו רצויים והכרחיים להתפתחות תקינה. קיימים פחדים המתאימים לשלב ההתפתחותי של הילד ולקיומו יש חשיבות. הפחדים והחדות  הופכים להיות מורכבים כאשר הם מציקים לילד יתר על המידה, כאשר הוא לא מסוגל יותר לעסוק במשימות שונות המתאימות לגילו הכרונולוגי. והדבר גורם למגבלות על הפעילויות שלו. חרדה הינה תכונה שמותאמת לשלב ההתפתחותי של הילד. אך, כאשר התגובות מופיעות בעוצמות חזקות, עלול הדבר לגרום למצוקה רבה שמפריעה לתפקוד השוטף הנדרש באותו גיל. במצב זה מומלץ לשקול לפנות לייעוץ ולבחון את האפשרות של קבלת עזרה מקצועית עם דגש על טיפול בפחדים וחרדות אצל ילדים.

איזה סוגי חרדה קיימים אצל ילדים?

  • חרדה חברתית – פחד מוגבר ממצבים חברתיים (הימצאות בקרב המון, אכילה בציבור, חוסר רצון להשתמש בשירותים ציבוריים ועוד). ילדים עם חרדה חברתית מאופיינים כביישנים מאוד וכאלה הנמנעים ממפגשים חברתיים. טיפול בחרדה חברתית אצל ילדים, הינו תהליך היכול להביא לתוצאות מצוינות ולגרום לשיניים ניכרים בהתנהגות.
  • התקף חרדה הילד חווה בהתקף חרדה פחד קיצוני המלווה בתסמינים גופניים שונים הכוללים בדרך כלל כאבי ראש ובטן, הזעה, בחילות, טשטוש ראיה, נשימה מהירה, רעידות ועוד.
  • הפרעה טורדנית-כפייתית (OCD) – הינה הפרעה נפשית המאופיינת במחשבות טורדניות ופולשניות, כמו כן היא מתבטאת בביצוע של פעולות טקסיות החוזרות שוב ושוב וזאת על מנת לגרש את המחשבות הטורדניות הגורמות לילד לסבל. .(שטיפת ידיים אובססיבית, נעילת דלתות וחדרים שוב ושוב לפני השינה ועוד).

מהן דרכי טיפול בחרדות אצל ילדים?

  • השיטה הקוגניטיבית – באמצעות שיטת טיפול בחרדה אצל ילדים זאת מלמדים את הילד לשלוט על הגוף ונפש באמצעות שיטות שונות להגברת שליטה עצמית ולהרגעה, בדרך ככל זהו טיפול ממוקד וקצר. בין הטכניקות שהמטפלים נעזרים בהם: דמיון מודרך, היפנוזה והרפיה. הילד לומד כיצד להרגיע את הגוף והנפש בכוחות עצמו.
  • שיטת שלושת הממדים – בשיטה מיוחדת זו צוללים לעומק התודעה, מחפשים ומוצאים מהן הסיבות המדויקות שכך שגורמות לחרדות שלנו. בדרך כלל, אלו המחשבות, התחושות והרגשות שלנו שמנהלות את החרדות, המפגש הטיפולי מתרכז בזיהוי מקיף ומדויק של החרדה ממנה סובל המטופל ומעוניין בפתרון לקושי אותו הוא חווה. בצורה בטוחה, אנו משחררים את המטופל מהתודעה ובונים יחד תודעה טובה ויציבה, כך שבסוף התהליך החרדות מפסיקות ונעלמות לחלוטין

כמה זמן נמשך טיפול בחרדות לילדים?

משך הזמן של הטיפול משתנה מילד לילד ומשתנה מאוד בהתאם לסוג הבעיה וחומרתה. טיפול בחרדות לילדים מצריך זמן ותלוי מאוד בכימיה שלו עם המטפל ויכולתו ליצור איתו קשר טוב ובונה אמון.

איך אוכל לדעת האם הילד שלי צריך ללכת לטיפול?

במידה והחרדה פוגעת באיכות חייו של הילד, והיא מופיעה בתדירות גבוהה ובעוצמה רבה, כדאי מאוד ללכת להתייעץ ולברר על טיפול בחרדות בילדים. חרדה עלולה לגרום לסבל רב לילדים ולהשפיע עליהם במהלך כל חייהם. ניתן לצמצם ולהעלים את החרדה בצורה יעילה ומדויקת באמצעות טיפול רגשי נכון.

איך אדע שמצאתי את המטפלת הנכונה?

אין ספק שישנה חשיבות למציאת מטפלת טובה עבור טיפול בחרדות לילדים. ממילא אין זה פשוט להביא את הילד לטיפול, ההתמודדות היומיומית שלו ושל ההורים יכולה להיות קשה, וקיימות הרבה תקוות לסיום ולהקלת הקושי. על כן, בראש ובראשונה יש לבחור מטפלת בעלת ניסיון עם טיפול בפחדים וחרדות אצל ילדים, המכירה היטב את הנושא. ייתכן שתוכלו למצוא המלצות מחברים, בני משפחה, מורים או גננות על מטפלת כזו, וייתכן שתצטרכו להיעזר ברשת האינטרנט.

אם אתם נעזרים ברשת, כדאי להיכנס לאתר או לדף הפייסבוק של המטפלת, ולקרוא מאמרים על טיפול בחרדות אצל ילדים כמו גם על גישת הטיפול שלה. כאמור, ישנן גישות שונות של טיפול בחרדות ופחדים אצל ילדים כאשר המטפל יכול להיעזר באמצעים מגוונים, כך שכדאי לקרוא על השיטה ולחשוב האם הילד יוכל להתחבר אליה. מעבר לכך, חשוב מאוד כמובן לדבר עם המטפלת ולקבל עוד פרטים על האופן שבו הטיפול מתנהל, כמו תדירות הפגישות, היכן הן מתקיימות, מה קורה בהן, וזאת כדי שתוכלו להפיג גם חששות של הילדים לגבי הפגישה עם דמות חדשה בחייו.

אני יודעת שתחילת טיפול רגשי יכולה להיות מלווה בשאלות ודאגות, ובוודאי תרצו לשמוע עוד על שיטת הטיפול ועל ניסיוני. אם אתם מעוניינים לקבל מידע נוסף על טיפול בחרדה בילדים, סוגי חרדות אצל ילדים, מהלך הטיפול וכדומה, אתם מוזמנים להתקשר לטלפון נייד054-2444457 או צרו קשר כאן.

Share:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

Table of Contents

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן